Bucuresti

EUROPAfest 2016 si-a desemnat castigatorii proiecte muzicale exceptionale si evolutii inedite

Detalii

Web
www.jmEvents.ro
Categorie
Articole arta/cultura
Modificat
acum 1 an si 6 zile
Vizualizari
283

Voteaza & Distribuie

Descriere

Dupa 10 zile de muzica buna, seri savuroase de jazz si acorduri de pian, EUROPAfest si-a prezentat sambata, 21 mai, pe scena Teatrului Odeon, laureatii editiei cu numarul 23.

Spectacol la puterea a patra la Bucharest International Jazz Competition unde juriul a avut dificila sarcina de a alege castigatorul dupa o finala mai mult decat incendiara. Triism|SUA, Fluxus Trio|Venezuela, Georgian Six|Georgia si Jazz & Chocolate|Italia au incercat sa cucereasca publicul spectator prin momente artistice inedite si proiecte indraznete.

Nu doar fanii jazz-ului au stat cu sufletul la gura. Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti si-a anuntat laureatii la cele 3 categorii de varsta. Daca ar fi sa caracterizezi pe scurt seara decernarii premiilor, fara doar si poate experienta unui concurs international desfasurat la standarde inalte, emotia si bucuria sunt elementele cu care ar fi identificata.

Dupa 2 ore si jumatate de muzica, emotie si placere, publicul a parasit cu greu sala, osciland intre nostalgia unui final si entuziasmul editiei viitoare.

Laureatii EUROPAfest 2016

Bucharest International Jazz Competition 2016

Trupele care au evoluat in Finala Bucharest International Jazz Competition 2016 au fost:

GEORGIAN SIX – Georgia
Ketevan Kartvelishvili - soprana
Sopio Chikaizde - alto
Tornike Merabishvili - tenor I
Aleksandre Jorjadze - bariton
Solomon Gogilashvili - tenor II
Vano Dvalishvili – bass
FLUXUS TRIO – Venezuela
Maria Yanez - pian, clape
Daniel Hurtado - chitara bass, saxofon
Gutierrez Cesar Anthony – tobe
JAZZ & CHOCOLATE – Italia
Giulio Gentile - pian
Emanuela di Benedetto - voce
TRIISM – SUA
Levi Saelua - saxofon
Alexander Reiff - bass
James Frink - tobe

Premii

Grand Prize Winner: TRIISM - SUA
Best Band: JAZZ & CHOCOLATE - Italia
Best Vocalist: GEORGIAN SIX - Georgia
Premiu Special: FLUXUS TRIO - Venezuela
Premiu Special – cea mai tanara prezenta din festival: PART TIME - Turcia

Jeunesses International Music Competition Dinu Lipatti 2016

Categoria B ( pana la 14 ani )
Finalisti
Victor Antonescu - Romania
Anelise Gamulescu - Romania
Eva Garet - Romania
Seungmin Shin - Coreea de Sud
Maria Voropciuc - Romania
Premii
Premiul I: Seungmin Shin – Coreea de Sud
Premiul al II-lea: Eva Garet - Romania
Premiul al III-lea: Maria Voropciuc - Romania

Categoria C ( 14-18 ani )
Finalisti
Piotr Alexewicz - Polonia
Lorenzo Bagnati - Italia
Ionut Diaconu - Romania
Kira Frolu - Romania
Jiahao Han - China
Emanuil Ivanov - Bulgaria
Yebin Jang – Coreea de Sud | Austria
Premii
Premiul I: Emanuil Ivanov - Bulgaria
Premiul al II-lea: Piotr Alexewicz - Polonia
Premiul al III-lea: Jiahao Han - China
Premiul special „Sabin Dragoi”: Antoniu Nagy – Italia / Romania
Premiu special al Enciclopediei Muzicale: Kira Frolu - Romania

Categoria D (18 - 30 ani )
Finalisti
Marcus Beursgens - Olanda
Knut Hanssen - Germania
Rosalind Phang - Malaezia

Premii
Premiul I, la egalitate: Rosalind Phang – Malaezia, Knut Hanssen - Germania
Premiul al II-lea: Marcus Beursgens - Olanda