Bucuresti

Festivalul International de Film Experimental 2013

Festivalul International de Film Experimental 2013

Detalii

Categorie
Festivaluri
Modificat
acum 5 ani si 8 luni
Vizualizari
1046

Voteaza & Distribuie

Descriere

Creat sub patronajul Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale” şi alUniversităţii Naționale de Arte București, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, FESTIVALUL INTERNAŢIONAL DE FILM EXPERIMENTAL BUCUREŞTI BIEFF are ca principal centru de interes experimentul în cinema şi artă vizuală.

BIEFF este primul eveniment din România destinat filmului de avangardă și artei vizuale, o inițiativă necomercială cu orientare educațională, care are ca scop promovarea creaţiilor inovatoare și a unor artişti cu viziuni profund personale asupra realităţii contemporane, care, în acelaşi timp, explorează cu îndrăzneală limitele limbajului cinematografic. Un cinema al libertăţii totale de creaţie, un cinema fără compromisuri.

MIERCURI / 11 decembrie

CinemaPRO

19:00 - 22:00 – GALA DE DESCHIDERE
THE ZERO THEOREM (107’, Marea Britanie / România / Franța, 2013) - de Terry Gilliam

JOI / 12 decembrie

CINEMA STUDIO

18:00 - 19:30 – Program Special OBERHAUSEN (80’)
NATION ESTATE (9’, Danemarca / Palestina, 2012) - de Larissa Sansour
DAD'S STICK (5’, Marea Britanie, 2012) - de John Smith
BUFFALO DEATH MASK (23’, Canada, 2013) - de Mike Hoolboom
LIVING IN SPACE (12’, Germania / Estonia, 2013) - de Katre Haav
YELLOW FEVER (7’, Marea Britanie, 2012) - de Ng'endo Mukii
OFF-WHITE TULIPS (24’, Germania, 2013) - de Aykan Safoğlu
20:00 - 22:00 – COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ 1 (100’)
37º4 S (12’, Franța, 2013) - de Adriano Valerio
DA VINCI (25’, Italia, 2012) - de Yuri Ancarani
*FORST (10’, Germania, 2013) - de Ulu Braun
RIVER RITES (12’, Marea Britanie / Surinam, 2011) - de Ben Russell
CONTINUITY (41’, Germania, 2012) - de Omer Fast

VINERI / 13 decembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU


17:30 - 19:00 – Program Special QUINZAINE DES RÉALISATEURS CANNES (85’)
WILD HAGGIS (20’, Portugalia / Franța, 2013) - de João Nicolau
YOU CAN'T DO EVERYTHING AT ONCE, BUT YOU CAN LEAVE EVERYTHING AT ONCE (15’, Elveția, 2013) - de Marie-Elsa Sgualdo
SOLECITO (20’, Columbia / Franța / Danemarca, 2013) - de Oscar Ruiz Navia
SHADOW OF A CLOUD (30’, România, 2013) - de Radu Jude
20:00 - 22:00 – Program Special IDFA PARADOCS (89’)
A STORY FOR THE MODLINS (26’, Spania, 2012) - de Sergio Oksman
ORDER OF SERVICE (9’, Olanda, 2012) - de Henk Otte
N’ÊTRE (12’, Olanda, 2012) - de Olfa Ben Ali
THE WAVE (20’, Belgia, 2012) - de Sarah Vanagt & Katrien Vermeire
EMPIRE: MIGRANTS (22’, Olanda, 2012) - de Eline Jongsma & Kel O'Neill
CINEMA STUDIO
18:00 - 20:00 – COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ 2 (121’)
BUTTER LAMP (16’, Franța / China, 2013) - de Hu Wei
OUR DAYS, ABSOLUTELY, HAVE TO BE ENLIGHTENED (22’, Franța, 2012) - de Jean-Gabriel Périot
A RADIANT LIFE (17’, Franța, 2013) - de Meryll Hardt
NOT EYE (11’, Franța, 2013) - de Lauren Moffatt
THE PILL OF HAPPINESS (12’, România, 2013) - de Cecilia Félmeri
PATIO (17’, Brazilia, 2013) - de Aly Muritiba
THE TURNER FILM DIARIES (26’, Olanda / Taiwan, 2012) - de James T. Hong & Yin-Jun Chen
21:00 - 23:00 – COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ3 (96’)
PRIMATE CINEMA: APES AS FAMILY (12’, SUA / Marea Britanie, 2012) - de Rachel Mayeri
*THE MATRIARCH (9’, România, 2013) - de Barna Némethi
HOTEL CALIFORNIA - NOBLESSE OBLIGE (9’, România, 2013) - de Carmen Lidia Vidu
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI (4’, România, 2012) - de Mircea Cantor
MOUNTAIN IN SHADOW (14’, Spania, 2012) - de Lois Patiño
THE CAPSULE (36’, Grecia, 2012) - de Athina Rachel Tsangari
RIVERS RETURN (12’, Belgia / Slovenia, 2011) - de Joe Vanhoutteghem

SÂMBĂTĂ / 14 decembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

11:00 - 12:30 – MATINEU pentru elevii de liceu (108’)
WILD HAGGIS (20’, Portugalia / Franța, 2013) - de João Nicolau
THE BED IS BROKEN (24’, România, 2013) - de Raluca Răcean Gorgos
OFF GROUND (13’, Olanda, 2013) - de Boudewijn Koole
37º4 S (12’, Franța, 2013) - de Adriano Valerio
BUTTER LAMP (16’, Franța / China, 2013) - de Hu Wei
THE RUNAWAY (23’, Franța, 2013) - de Jean-Bernard Marlin
20:00 - 22:00 – MIRACOLUL PORTUGHEZ (95’)
THE GRAVEDIGGER (14’, Portugalia, 2013) - de André Gil Mata
*TO THE WOLF OF MADRAGOA (9', Portugalia, 2012) - de Pedro Bastos
WHAT MY LOVE MUST SEE (11’, Portugalia / Franța, 2013) - de François Bonenfant
*LAND OF MY DREAMS (20’, Portugalia, 2012) - de Yann Gonzalez
WITHIN WALLS (26’, Portugalia, 2013) - de Tânia S. Ferreira & Gonçalo Robalo
SIESTA (15’, Portugalia / Austria, 2012) - de David Krems & Hugo Furtado
CINEMA STUDIO
15:30 - 17:30 – COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ 4 (101’)
THE WIDOW’S CRY (30’, Marea Britanie / Italia, 2010) - de Emiliano Minutelli
GHL (17’, Austria, 2012) - de Lotte Schreiber
*QUEEN OF SPLINTERS (15’, Finlanda, 2012) - de Anna-Sofia Nylund
THE MOTHER, THE SON AND THE ARCHITECT (16’, Olanda, 2012) - de Petra Noordkamp
TOKYO GIANTS (23’, Belgia, 2013) - de Nicolas Provost
18:00 - 20:00 – COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ 5 (89’)
MYSTERY (12’, Spania, 2013) - de Chema García Ibarra
AS THE FLAMES ROSE (27’, Portugalia, 2012) - de João Rui Guerra da Mata
*THE KING’S BODY (30’, Portugalia, 2013) - de João Pedro Rodrigues
BECOMING (10’, România, 2013) - de Vlad Feneșan
IMAGE FISHERMAN (10’, România, 2013) - de Alexandru Petru Bădeliță
20:30 - 22:30 – CINE-DANS din Olanda (87’)
NATION FOR TWO (16’, Olanda, 2012) - de Chaja Hertog & Nir Nadler
IMMORTELLE (16’, Olanda / Taiwan, 2012) - de David Verbeek
NIGHTWALKING (13’, Olanda, 2008) - de Ellen Blom
OFF GROUND (13’, Olanda, 2013) - de Boudewijn Koole
EGON (9’, Olanda, 2013) - de Michiel van Jaarsveld
MEMORY LANE (9’, Olanda, 2011) - de Paul & Menno de Nooijer
A BRIEF CRACK OF LIGHT (5’, Olanda, 2012) - de Vera Holland, Salih Kilic, Ted Alkemade
*AUTION (6’, Olanda / Grecia, 2012) - de Andreas Hannes

DUMINICĂ / 15 decembrie

CINEMA ELVIRA POPESCU

14:30 - 16:30 – Premiera filmelor realizate în cadrul workshop-ului de film experimental NISI MASA
17:00 - 19:00 – GOLDEN SHORTS: Best Films in Major Festivals (100’)
COME AND PLAY (30’, Germania, 2013) - de Daria Belova
THE RUNAWAY (23’, Franța, 2013) - de Jean-Bernard Marlin
THE MASS OF MEN (16’, Marea Britanie, 2012) - de Gabriel Gauchet
INVITATION (16’, Coreea de Sud, 2012) - de Yoo Min-Young
*UNDRESS ME (15’, Suedia, 2013) - de Victor Lindgren
CINEMA STUDIO
16:30 - 19:00 – EXPERIMENE CINEMATOGRAFICE ROMÂNEȘTI (105’)
ANDY WARHOL TRIBUTE (6’, România, 2011) - de Barna Némethi & Vlad Feneșan
WONDERLAND (2’, România, 2011) - de Barna Némethi & Vlad Feneșan
THE BED IS BROKEN (24’, România, 2013) - de Raluca Răcean Gorgos
THE STAGES OF A DROWNING (6’, România, 2013) - de Adina Mocanu
MENU (5’, România, 2011) - de Daniel Nicolae Djamo
UP THE WIND (6’, România, 2013) - de Oana Isabella Szanto
OMNIVORE (6’, România, 2013) - de Laurențiu Răducanu
AWAKEN THEE, ROMANIAN! (1’, România, 2012) - de Alex Gâlmeanu
ASK THE RIVER, ASK THE TREE (5’, Moldova, 2013) - de Mitoș Micleușanu
THE SCREAM (2’, Moldova, 2012) - de Mitoș Micleușanu
*ISAC IS STILL SLEEPING (18’, România, 2012) - de Alexandru Ponoran
REBECCA. FILE (13’, România, 2013) - de Ilinca Stihi & Mihnea Chelariu
TRACKING HAPPINESS (11’, România, 2009) - de Mircea Cantor
19:30 - 23:00 – GALA DE ÎNCHIDERE
SHIRLEY – VISIONS OF REALITY (93’, Austria, 2013) - de Gustav Deutsch