Bucuresti

Gala Stelelor Baletului

Detalii

Categorie
Spectacole
Modificat
acum 9 luni si 5 zile
Vizualizari
1075

Voteaza & Distribuie

Descriere

Gala Stelelor Baletului este un eveniment unic, ce face inconjorul lumii de ani in sir, iar in 2017 va ajunge in Romania! Spectacolul ce reuneste stele ale dansului din cele mai prestigioase companii europene incanta si cucereste prin reputatia solistilor si diversitatea programului, compus din solo-uri si pas-de-deux-uri reprezentative din lucrari de referinta.

PROTAGONISTI:

ALEXANDER SMOLIYANINOV – Prim Solist al Teatrului Bolshoi din Moscova
A absolvit Scoala de Dans Clasic condusa de Gennady Ledyakh.
Intre 2003-2006 a fost solistul Baletului Rusesc condus de Vyacheslav Gordeev
Repertoriu: „Spargatorul de nuci”, „Le Corsaire”, „Flames Of Paris”, „La Sylphide”, „Lacul

DINU TAMAZLACARU - Prim solist la Baletul de Stat din Berlin, stea absoluta a baletului mondial, Absolvent al Colegiului de Coregrafie din Repubica Moldova si Conservatorului de Balet din Viena
Premii:
2012 - Laureat al Premiului Daphne acordat Germania,
2004 – Locul I in cadrul Concursului International Arabesque Perm.
2002 – Castigator al concursului Prix de Lausanne
2001 – Locul II la a patra editie a Concursului de Balet si Dans din Austria
Repertoriu: „Lacul lebedelor” – Printul Siegfried, „Don Quijote” – Basil, „Copelia” – Franz, „La Bayadere”, „Cenusareasa”, „Giselle”, „Frumoasa din padurea adormita” etc.
https://www.youtube.com/watch?v=TIlBKiTvPUs

ANDREI BATALOV - Prim solist al Teatrului Mariinski,
Absolvent al Academiei de Balet Vaganova din Sankt Petersburg;
Prim solist al Teatrului Academic de Stat ‘’Mussorgsky ‘’ din Sankt-Petersburg,
Premii:
Artist emerit al Rusiei
1997 – Marele Premiu la Concursul International de Balet de la Moscova.
1996 – Locul I la Concursul Interntional de Balet de la Nagoya
1996 – Locul II la Concursul Interntional de Balet Rudolph Noureev de la Budapesta
1996 – Locul I si Premiul Mikhail Baryschnikov in cadrul concursului Arabesque Perm din Rusia
Repertoriu: “Don Quijote” (Basile), “La Bayadère” (idolul de bronz), “Corsarul” (Ali), “La Sylphide” (James), “Romeo si Julieta” (Mercutio) si multe altele.

SONIA VINOGRAD GUIDOTTI - Prim-solista la Opera si Baletul din Norvegia
Laureata a Concursului Prix de Lausanne
Repertoriu: „Spargatorul de nuci”, „Giselle”, „Lacul lebedelor”, „Anna Karenina” etc.
https://www.youtube.com/watch?v=C7Wb96y9XR8
lebedelor” etc.

SABINA YAPPAROVA – Prim solista a Teatrului de Balet Mikhailovsky
Repertoriu : „Lacul lebedelor”, „Giselle”, „Don Quijote”, „La Bayadère”, „Flacarile din Paris”, „Spargatorul de nuci”, „Romea si Julieta”, „Frumoasa din Padurea Adormita”.

ALEXEI ORLENCO - Prim solist la Baletul de Stat din Berlin
Repertoriu: „Corsarul”, „Don Quijote”, „Frumoasa din padurea adormita”, „La Bayadere”, „Alice in tara minunilor”, „Esmeralda”, „Spargatorul de nuci”, „Lacul lebedelor”, „Anotimpurile”.
https://www.youtube.com/watch?v=X9pAfyxpOz0

MARINA KANNO – solista - Baletul de Stat din Berlin
Repertoriu: “Giselle”, “Spargatorul de nuci”, “Copelia”, “Lacul Lebedelor”, “Romeo si Julieta” etc.
https://www.youtube.com/watch?v=ylLTP89XUjY

DENIS VEGINY - Prim-solist la Opera Semper din Dresda
Premii:
Locul II la Concursul International de Balet din Rietti
1999 – Locul III la Marele Premiu al orasului Lausanne
1998 si 2000 – Laureat al Concursului Arbesque Perm
1998 - Premiul Vaganova la Concursul de Balet din Sankt Petersburg
Repertoriu: „Lacul lebedelor”, „Spargatorul de nuci”, „Frumoasa din padurea adormita”, „La Bayadere”
https://www.youtube.com/watch?v=SrEGWfgAzyQ

SVETLANA GILEVA - Prim-solista la Opera Semper din Dresda
Absolventa a Scolii de balet Perm din Rusia
Repertoriu: „Lacul lebedelor” – Odette/Odile, „Spargatorul de nuci” – Zana dulciurilor, „Romea Si Julieta”, „La Bayadere”, „Frumoasa din padurea adormita”, „Les Sylphides” etc.
MARIA POLIUDOVA
Stea a Operei Nationale din Ucraina. Prim-balerina a Compapiei de Balet Clasic Andrei Batalov din Sankt Petersburg.
Premii:
2002 – Laureata in cadrul concursului Arabesque Perm din Rusia.
2002 - participare la Master class in SUA, Las Vegas la Colegiul de Coregrafie.
1995 – Premiul 3 la Concursul Academiei de Balet Vaganova din Sankt Petersburg.
Repertoriu: Peste 30 de roluri clasice si moderne in lucrari precum „Lacul ledebelor” (Odette/Odile), „Spargatorul de nuci” – Marie, „Frumoasa din padurea adormita” – Aurora, „Don Quijote” – Kitri, „Coppelia” – Svanilda, „Giselle” – Giselle, „Romeo si Julieta” – Julieta, „Carmen” – Carmen etc.

VLADIMIR STATNII
Prim-balerin al Operei Nationale din Ucraina, prim-balerin al Companiei de Balet Clasic Andrei Batalov din Sankt Petersburg.
In perioda 2007- 2012 are statutul de solist invitat al Teatrului National de Balet din Moscova, director artistic Serghei Radchenko si al Baletului Imperial Rus, director artistic Gedeminas Taranda
Repertoriu: „Frumoasa din padurea adormita”, „Lacul Lebedelor”, „Romeo & Julieta” si „Coppelia”.

ECATERINA BORTIAKOVA- prim-solista – Baletul Kazani, Moscova
Premii:
In 2002 a castigat in cadrul concursului international din Perm distinctiile „Best Arabesque” si „Best Partnering”
In 2001 a castigat premiul “Artistic Inspiration” la Kazan International Ballet Competition
La 16 ani a castigat Vaganova-Prix International Ballet Competition la St Petersburg
In 1998 a absolvit in doar sase ani cursurile Scolii de Coregrafie Jalil, ceea ce este exceptional pentru ca in mod curent studiile se intind pe durata a zece ani.
Repertoriu: „Giselle”, “La Fille Mal Garde”, “Coppelia”, “La Bayadera”, “Le Corsaire”, “Cenusareasa,” „Alba ca Zapada”, „Frumoasa din padurea adormita”.

Filtre

Perioada: Luna viitoare