Bucuresti

Filmele nominalizate la Premiile Oscar 2018, și în cinematografele din România

Detalii

Categorie
Stiri divertisment
Modificat
acum 5 luni si 5 zile
Vizualizari
211

Voteaza & Distribuie

Descriere

Filmele nominalizate la Premiile Oscar 2018,
și în cinematografele din România

În așteptarea premiilor Oscar de anul acesta, cinefilii din lumea întreagă au privirile ațintite asupra nominalizărilor recent anunțate. Printre acestea se numără și titluri deja cunoscute și apreciate de publicul român, dar și producții care se vor lansa în curând pe marile ecrane din țara noastră. Premiile Academiei Americane de Film vor fi decernate duminică, 4 martie 2018, la Los Angeles.

Distribuite în România de InterComFilm Distribution, producțiile Sony Pictures au obținut un număr total de 16 nominalizări la cea de-a 90-a ediție a Premiilor Oscar, dintre care:

Filmul „BLADE RUNNER 2049” (Columbia Pictures), lider de box-office în România în week-end-ul lansării (6-8 octombrie 2017), deține cinci nominalizări:
Cea mai bună imagine – Roger A. Deakins
Cea mai bună scenografie - Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Cele mai bune efecte vizuale - John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Cel mai bun mixaj de sunet - Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
Cel mai bun montaj de sunet - Mark Mangini, Theo Green

Filmul „CALL ME BY YOUR NAME” / “Strigă-mă pe numele tău” (Sony Pictures Classics) a fost nominalizat la patru categorii:
Cel mai bun film
Cel mai bun actor în rol principal - Timothée Chalamet
Cel mai bun scenariu adaptat - James Ivory
Cea mai bună melodie originală - “Mystery of Love”, muzică și versuri de Sufjan Stevens
Drama romantică a obținut și trei nominalizări la Globurile de Aur și va rula în cinematografele din România începând de vineri, 9 februarie 2018.

Filmul de acțiune „BABY DRIVER” (TriStar) numără 3 nominalizări:
Cel mai bun montaj video – Jonathan Amos, Paul Machliss
Cel mai bun mixaj de sunet – Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
Cel mai bun montaj de sunet – Julian Slater
Avându-i în distribuție pe Ansel Elgort, Kevin Spacey și Jamie Foxx, thrillerul cu bandiți și curse periculoase cu mașini a crescut pulsul spectatorilor din salile de cinema în vara 2017.

Producția „ROMAN J. ISRAEL ESQ.” (Columbia Pictures) a obținut o nominalizare: Cel mai bun actor în rol principal – Denzel Washington

Mai jos vă prezentăm lista completă a nominalizărilor la Premiile Oscar din 2018:

Cel mai bun film:
Call Me by Your Name”
Darkest Hour”
Dunkirk”
Get Out”
Lady Bird”
Phantom Thread”
The Post”
The Shape of Water”
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cel mai bun actor în rol principal:
Timothée Chalamet, “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis, “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya, “Get Out”
Gary Oldman, “Darkest Hour”
Denzel Washington, “Roman J. Israel, Esq.”

Cea mai bună actriță în rol principal:
Sally Hawkins, “The Shape of Water”
Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie, “I, Tonya”
Saoirse Ronan, “Lady Bird”
Meryl Streep, “The Post”

Cel mai bun actor în rol secundar:
Willem Dafoe, “The Florida Project”
Woody Harrelson, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins, “The Shape of Water”
Christopher Plummer, “All the Money in the World”
Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

Cea mai bună actriță în rol secundar:
Mary J. Blige, “Mudbound”
Allison Janney, “I, Tonya”
Lesley Manville, “Phantom Thread”
Laurie Metcalf, “Lady Bird”
Octavia Spencer, “The Shape of Water”

Cel mai bun regizor:
Dunkirk,” Christopher Nolan
Get Out,” Jordan Peele
Lady Bird,” Greta Gerwig
Phantom Thread,” Paul Thomas Anderson
The Shape of Water,” Guillermo del Toro

Cea mai bună animație:
The Boss Baby,” Tom McGrath, Ramsey Ann Naito
The Breadwinner,” Nora Twomey, Anthony Leo
Coco,” Lee Unkrich, Darla K. Anderson
Ferdinand,” Carlos Saldanha
Loving Vincent,” Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Sean Bobbitt, Ivan Mactaggart, Hugh Welchman

Cel mai bun scurtmetraj de animație:
Dear Basketball,” Glen Keane, Kobe Bryant
Garden Party,” Victor Caire, Gabriel Grapperon
Lou,” Dave Mullins, Dana Murray
Negative Space,” Max Porter, Ru Kuwahata
Revolting Rhymes,” Jakob Schuh, Jan Lachauer

Cel mai bun scenariu adaptat:
Call Me by Your Name,” James Ivory
The Disaster Artist,” Scott Neustadter & Michael H. Weber
Logan,” Scott Frank & James Mangold și Michael Green
Molly’s Game,” Aaron Sorkin
Mudbound,” Virgil Williams și Dee Rees

Cel mai bun scenariu original:
The Big Sick,” Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
Get Out,” Jordan Peele
Lady Bird,” Greta Gerwig
The Shape of Water,” Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Martin McDonagh

Cea mai bună imagine:
Blade Runner 2049,” Roger Deakins
Darkest Hour,” Bruno Delbonnel
Dunkirk,” Hoyte van Hoytema
Mudbound,” Rachel Morrison
The Shape of Water,” Dan Laustsen

Cel mai bun documentar:
Abacus: Small Enough to Jail,” Steve James, Mark Mitten, Julie Goldman
Faces Places,” JR, Agnès Varda, Rosalie Varda
Icarus,” Bryan Fogel, Dan Cogan
Last Men in Aleppo,” Feras Fayyad, Kareem Abeed, Soren Steen Jepersen
Strong Island,” Yance Ford, Joslyn Barnes

Cel mai bun scurtmetraj documentar:
Edith+Eddie,” Laura Checkoway, Thomas Lee Wright
Heaven is a Traffic Jam on the 405,” Frank Stiefel
Heroin(e),” Elaine McMillion Sheldon, Kerrin Sheldon
Knife Skills,” Thomas Lennon
Traffic Stop,” Kate Davis, David Heilbroner

Cel mai bun scurtmetraj:
DeKalb Elementary,” Reed Van Dyk
The Eleven O’Clock,” Derin Seale, Josh Lawson
My Nephew Emmett,” Kevin Wilson, Jr.
The Silent Child,” Chris Overton, Rachel Shenton
Watu Wote/All of Us,” Katja Benrath, Tobias Rosen

Cel mai bun film străin:
A Fantastic Woman” (Chile)
The Insult” (Liban)
Loveless” (Rusia)
On Body and Soul (Ungaria)
The Square” (Suedia)

Cel mai bun montaj video:
Baby Driver,” Jonathan Amos, Paul Machliss
Dunkirk,” Lee Smith
I, Tonya,” Tatiana S. Riegel
The Shape of Water,” Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Jon Gregory

Cel mai bun montaj de sunet:
Baby Driver,” Julian Slater
Blade Runner 2049,” Mark Mangini, Theo Green
Dunkirk,” Alex Gibson, Richard King
The Shape of Water,” Nathan Robitaille, Nelson Ferreira
Star Wars: The Last Jedi,” Ren Klyce, Matthew Wood

Cel mai bun mixaj de sunet:
Baby Driver,” Mary H. Ellis, Julian Slater, Tim Cavagin
Blade Runner 2049,” Mac Ruth, Ron Bartlett, Doug Hephill
Dunkirk,” Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo
The Shape of Water,” Glen Gauthier, Christian Cooke, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi,” Stuart Wilson, Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick

Cea mai bună scenografie:
Beauty and the Beast,” Sarah Greenwood; Katie Spencer
Blade Runner 2049,” Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour,” Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk,” Nathan Crowley, Gary Fettis
The Shape of Water,” Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau

Cea mai bună coloană sonoră:
Dunkirk,” Hans Zimmer
Phantom Thread,” Jonny Greenwood
The Shape of Water,” Alexandre Desplat
Star Wars: The Last Jedi,” John Williams
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri,” Carter Burwell

Cea mai bună melodie originală:
Mighty River” din “Mudbound” - Mary J. Blige
Mystery of Love” din “Call Me by Your Name” - Sufjan Stevens
Remember Me” din “Coco” - Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez
Stand Up for Something” din “Marshall” - Diane Warren, Common
This Is Me” din “The Greatest Showman” - Benj Pasek, Justin Paul

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură:
Darkest Hour” - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick
Victoria and Abdul” - Daniel Phillips și Lou Sheppard
Wonder” - Arjen Tuiten

Cele mai bune costume:
Beauty and the Beast” - Jacqueline Durran
Darkest Hour” - Jacqueline Durran
Phantom Thread” - Mark Bridges
The Shape of Water” - Luis Sequeira
Victoria and Abdul” - Consolata Boyle

Cele mai bune efecte vizuale:
Blade Runner 2049” - John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer
Guardians of the Galaxy Vol. 2” - Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick
Kong: Skull Island” - Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus
Star Wars: The Last Jedi” - Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan
War for the Planet of the Apes” - Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist

Despre Sony Pictures Entertainment

Sony Pictures Entertainment (SPE) este o filială a Sony Entertainment Inc., la rândul ei o sucursală a Corporaţiei Sony din Tokio. Operaţiunile internaţionale ale SPE cuprind: producţia, achiziţia şi distribuţia de filme; reţele de televiziune; crearea şi distribuţia produselor digitale; operarea studiourilor de film; dezvoltarea unor noi produse de divertisment, servicii şi tehnologii. Pentru mai multe informaţii, accesaţi www.sonypictures.com


Despre InterComFilm

InterComFilm Distribution S.A. a fost înființată în martie 2000, având ca obiect de activitate distribuția filmelor de cinema. Rădăcinile acesteia datează însă încă din anul 1992, când își începea activitatea GFR Distribution, primul distribuitor privat de film de pe piața românească. În 2000, InterCom RT a cumpărat 51% din acțiunile GFR, formând astfel o asociere, care întrunea aceeași pasiune și experiență în industria filmului. În prezent, compania este licențiată Sony Pictures și este unul dintre cei mai dinamici jucători de pe piața de distribuție a filmului în România. Detalii, pe www.intercomfilm.ro