Euroinstal Bucuresti - este un jucător important în domeniul instalațiilor termice, sanitare și de ventilație, cu o experiență de peste 24 ani în domeniu.

Doar 3 minute i-au trebuit lui Juventus sa intoarca soarta calificarii

Vizualizari
1051

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Primele 4 echipe calificate in sferturile de finala ale celei mai tari competitii fotbalistice intrecluburi, Champions League, sunt Real Madrid, FC Liverpool, Juventus Torino si Manchester City.

Marti seara FC Liverpool a avut de indeplinit o simpla formalitate in returul cu FC Porto (englezii castigasera in Elvetia cu 5-0) iar Real Madrid si-a aratat inca o data clasa, reusind sa castige cu 2-1 pe terenul lui Paris Saint-Germain, echipa de 1 miliard de euro a seicilor fiind nevoita sa paraseasca din nou destul de devreme competitia.

Miercuri, actiunea s-a mutat in Anglia, acolo unde Manchester City si-a permis sa piarda cu 2-1in fata lui FC Basel, dupa ce castigase cu 4-0 in tur, la capatul unui meci in care Pep Guardiola, antrenorul ,,cetatenilor’’ a ales sa menajeze aproape toti titularii, iar Tottenham nu a reusit sa treaca de experimentata Juventus Torino.

Cum o partida fara emotii nu avea cum sa fie prea interesanta, majoritatea iubitorilor fotbalului au urmarit partida retur dintre Tottenham si Juventus Torino, care incepea de la scorul de 2-2, inregistrat in urma cu doua saptamani in Italia. In aceste conditii, meciul se anunta extrem de echilibrat, dovada clara in acest sens fiind si cotele acordate de casele de pariuri online inainte de startul partidei.

Englezii, sustinuti de cei aproximativ 80.000 de fani ce au umplut tribunele stadionului Wembley, au inceput excelent partida, Heung-Min Son si Harry Kane fiind foarte aproape de gol in minutele 3 si 15. Tot ei au fost cei care au deschis scorul, acelasi Son reusind sa il invinga pe Buffon cu doar 6 minute inainte de pauza.

Inceputul reprizei secunde a fost favorabil tot englezilor, care au condus ostilitatile pana in minutul 60, atunci cand Massimiliano Allegri, antrenorul italienilor a facut doua mutari geniale, introducandu-i in teren pe Kwadwo Asamoah si Stephan Lichtsteiner. Rezultatul s-a vazut imediat, Juventus intorcand soarta calificarii in doar 3 minute, prin golurile marcate de Higuain (min. 64) si Dybala (min. 67). Era 2-1, scor ce avea sa se pastreze pana la finalul partidei, in ciuda eforturilor dramatice ale lui Tottenham de a inscrie cel putin golul egalizator. Se putea insa termina 2-2 chiar in minutul 90, insa vedeta englezilor, Harry Kane nu a reusit sa inscrie cu capul dintr-o pozitie favorabila, nimerind doar bara portii aparate de legendarul Buffon.

La conferinta de presa de dupa meci, antrenorul lui Tottenham, Mauricio Pochettino, a declarat ca nu are ce sa le reproseze elevilor sai: “Am jucat cu o echipă foarte bună. Am dominat. Am fost mai buni în cele două meciuri, dar la acest nivel, în trei minute, Juventus a intors soarta calificarii’’